En 5HTP yararı orijinal takviyesi alabilir

Eğer 5HTP ile hap alıyor musunuz? aslında sağlığınız için iyi 5HTP faydası nedir? Bu yazı okuyun ve değerlendirmeleri alacak.

5HTP (5-hidroksitriptofan) Griffonia simplicifolia, Batı Afrika ilaç bitkinin tohum kabukları elde edilen doğal olarak oluşan bir maddedir. İnsanlarda, 5HTP nörotransmiter serotonin (5HT) hemen besin öncüsüdür. Bu 5HTP doğrudan beyindeki serotonin dönüştürür anlamına gelir. Bu yan ürün, protein yapı bloğu, L-triptofan bir kimyasaldır. Ayrıca Griffonia simplicifolia 5HTP uyku bozuklukları için kullanılan bilinen bir Afrika bitki tohumlarından ticari olarak üretilir. Eh şimdi, burada sağlığınız için 5htp alarak bazı faydaları açıklar.

depresyon ve anksiyete ile yardımcı

Bazı araştırmalar 5HTP içine yapılmıştır. Sonuçlar, depresyon ve muhtemelen anksiyete, panik bozukluk, uyku bozuklukları ve obezite ile yardımcı bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. 5HTP SSRI (selektif serotonin gerialım inhibitörleri) antidepresanlar aynı etkilere sahip gibi görünüyor. Serotonin düzeylerini yükseltmek Reçeteli ilaçlar bu sorunların tümü için reçete edilir, ama birçok kişi 5HTP aynı şeyi başarmak için doğal bir yol olduğuna inanıyorum.

gelişmiş ruh hali için 5HTP

A mood-enhancing formulation containing primarily 5HTP, a form of vitamin B6, and John worth is designed to counteract age-related serotonin depletion and to provide general mood enhancement. 5HTP is well established for its mood-enhancing properties, among other benefits. It has been studied with positive results for the treatment of mild depression. Its mechanisms of action are not clearly understood, but they are probably different than 5HTP.

Depression

Some clinical research shows that taking 5HTP by mouth improves symptoms of depression. Several studies have found that doses of 150-3000 mg daily for 2-4 weeks can improve symptoms of depression. Some early research shows that 5HTP might be as beneficial as a conventional antidepressant therapy for some people.

5HTP for sleep

5HTP supplements fared a little better for insomnia. 5HTP decreased the time required to get to sleep and decreased the number of nighttime awakenings. Taking 5HTP along with GABA (gamma-aminobutyric acid), a relaxing neurotransmitter, reduced the time it took to fall asleep and increased the duration and quality of sleep.

Atkins Diet for weight loss

Clinical studies have shown that supplementing with 5HTP produces positive results in weight loss, anxiety and depression. It improves sleep patterns and reduces carbohydrate cravings in those on low carbohydrate diets (such as The Atkins Diet). Anyone using a weight loss program similar to the Atkins Diet could experience a reduction in serotonin levels due to the fact that carbohydrates stimulate serotonin production in the body.

Şimdi, sadece resmi tedarikçiden 5HTP ile bu harika takviyesi alabilirsiniz. 5HTP takviyesi güvenilen resmi tedarikçisi EvolutionSlimming olduğunu. Burada bağlantı yoluyla web sitesine gidin. Bu kendi resmi sitesine yönlendirecektir. Daha sonra, sadece EvolutionSlimming en iyi ürünü, teklifler ve fiyat elde edeceksiniz.